W tym miesiącu sporo zmian prawnych w popularnym portalu aukcyjnym. Warto je sobie krótko omówić i nie dać się później zaskoczyć.
Nie ma co robić jakichś rozbudowanych wstępów – jeśli używasz portalu, powinieneś wiedzieć o poniższych zmianach.
Kurier wieczór
To już zaczęło działać – od 5 października można dostać swoje paczki w takich godzinach, gdy nie siedzisz w pracy. Może akurat nie chcesz, by współpracownicy z szefem wiedzieli, że przyszła do Ciebie paczka z książką „jak poprosić o podwyżkę i ją dostać” 😉
W większości miast korzystając z tej opcji można otrzymać w godzinach 18-22, czasem zaczyna się to od 17. Wygodna opcja, która powinna istnieć od dawna – a weszła w październiku.
Przelewy24/PayU
Kolejną allegrową nowością tego miesiąca prócz metody dostawy jest metoda płatności. Od dziś, 10 października, rozszerzono możliwość korzystania z Przelewy24. To powoduje dodanie nowego załącznika i zmianę numeracji starego. Z „7” zmieni się na 7a, bo 7b to ten nowy – Regulamin Usługi Przelewy24.
A z kolei – o ile znów nie zostanie to przełożone – 19 października wchodzi zmiana polegająca na wprowadzeniu płatności PayU we wszystkich ofertach. Zresztą szczegóły zmian zostały opowiedziane już w lipcu, gdy pierwotnie ta zmiana miała wejść.
Komputery
To będzie kolejna allegrowa kategoria, gdzie pojawią się dodatkowe zdjęcia i możliwość bezpłatnego wystawiania ofert. To spowoduje odpowiednie zmiany w regulaminach czy załącznikach, ale są kosmetyczne i nie ma sensu ich tu omawiać po kolei.
Będą też nowe prowizje.
Zwroty i kształt linków
Portal zdążył już też – jeśli nie miałeś okazji zauważyć tego już dotąd – uregulować w jednym wygodnym miejscu kwestię zwrotu towarów. Często robi się tak na sklepach poszczególnych producentów i dostawców – sam często sugeruję klientom stworzenie takich miejsc.
To wygodniejsze dla obu stron, bo nie trzeba przegrzebywać poszczególnych fragmentów regulaminu i badać kwestii odstąpień czy zwrotów. Ta allegrowa strona jest oczywiście dostępna po zalogowaniu pod tym linkiem.
A skoro o linkach mowa… kolejną październikową zmianą jest ich przeformułowanie na bardziej widoczny od razu format. Tu chyba najlepiej zacytować przykłady z samego portalu:
Bilety
11 października Allegro pozmienia też w materii biletów i odpowiednim obszarze portalu. No bo wiadomo, że różnie z tym bywa i nieraz dostaje się na przykład fałszywe bilety na koncert. Albo obchodzi zakaz sprzedaży poprzez sprzedaż roli papieru z biletem w gratisie.
Portal znosi opłaty za wystawienie – co więcej, zmienia też prowizję za sprzedaż z tej kategorii.
RTV i… faszyzm
Ciekawa sprawa – trochę podobna do punktu z komputerami, ale nie do końca. No bo zaczyna się tak samo – bezpłatne dodawanie ofert z tej kategorii oraz zmiana tabel z prowizjami.
To nie przypadek, że nie zalinkowałem wyżej do tych tabel. Spójrz na plik z całością zmian – na czerwono fragmenty usunięte, na zielono dodane. I prócz zmian kosmetycznych – z reguły poprzesuwania RTV w inne miejsca i wywalenia kategorii telewizorów – już na pierwszej stronie są zmiany w liście towarów zakazanych.
One raczej nie maja związku z RTV – z pierwszego punktu zrobiły się trzy pierwsze. I o ile „nowy trzeci” i „nowy pierwszy” dublują treść „starego pierwszego”, to „nowy drugi” już nie. Obecnie nie mogą być sprzedawane towary „propagujące faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość – z wyłączeniem towarów o wartości artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej”.
Czyli dodano przód o totalitaryzmach (żeby było jasne), o bezwyznaniowości – oraz jednocześnie wyłączenie dla artystów, kolekcjonerów itp.. Krótko mówiąc wystawiając stary mundur SS nie propagujesz tej ideologii i portal nie będzie miał pretensji.
Podsumowanie
Wszystkie zmiany są „na lepsze”. Na pewno na rzecz klientów – ale myślę, że też branża allegrowych sprzedawców też powinna być z nich zadowolona.
A jeśli interesujesz się e-commerce, może zainteresuje Cię mój wpis o przycisku „Kup Teraz” na Facebooku lub o chronionym oznaczeniu geograficznym.
Obraz wpisu: Hubert Śmietanka (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons