Już tylko parę dni pozostało przedsiębiorcom na złożenie w ich bankach deklaracji dotyczących ich stosunku do FATCA. W przypadku niezrobienia tego do 1 grudnia 2016 narażają się nawet zablokowanie kont. Dotyczyć to może także klientów funduszy, biur maklerskich i ubezpieczycieli.
Jeśli sformułowanie „FATCA” nie budzi u nas żadnego skojarzenia warto przede wszystkim sprawdzić, czy nasz bank którymś z dostępnych kanałów informacji nie wspominał o nim wcześniej. Sama regulacja w rzeczywistości bezpośrednio dotyczyć będzie zdecydowanie nielicznego odsetka użytkowników kont. Jednak zaniedbanie przy wdrażaniu FATCA przez polski Sejm powoduje niepotrzebne zamieszanie.
O co chodzi w FATCA? Kogo dotyczy obowiązek zgłoszenia się?
FATCA to efekt prób uszczelnienia przez władze USA ich systemu podatkowego – część mieszkańców usiłuje doprowadzić do uniknięcia opodatkowania na terenie Stanów. Z kolei skutkiem tej regulacji są międzynarodowe umowy, w tym między innymi z Polską. Chodzi o obowiązek przekazywania przez instytucje finansowe lokalnym władzom podatkowym określonych informacji o rachunkach prowadzonych dla podatników USA. Te przekażą je dalej.
Kogo to dotyczy?
Ponieważ nasz kraj nie wywiązał się z realizacji powyższego porozumienia w terminie, klienci instytucji finansowych dzielą się obecnie na trzy grupy. Są to osoby, które założyły konta przed dniem 1 lipca 2014 i regulacja ich nie dotyczy. Podobnie nie dotyczy ona z kolei osób, które konta założyły po dniu 30 listopada 2015 – od tego czasu kwestię FATCA banki załatwiają po prostu poprzez odznaczenie odpowiedniego okienka przy nawiązywaniu umów.
Pozostaje grupa osób, których konta powstały pomiędzy dniami 1 lipca 2014 i 30 listopada 2015. I to ich właśnie dotyczy obowiązek zgłoszenia się do końca listopada. Z jednej strony klienci ci powinni podlegać weryfikacji rezydencji w USA zgodnie z umową międzynarodową, z drugiej – przez ten okres nie było do tego podstawy prawnej. Wobec tego klienci proszeni są o oświadczenia „wsteczne” za ten okres dla kont w nim założonych.
Jakie mogą być konsekwencje?
Zatem obowiązek przewidziany do końca listopada wynika z późniejszego wdrożenia przez polskie władze umowy, do której się zobowiązały. Poza tym dotyczy znikomego odsetka klientów – większości nie obejmuje rezydencja podatkowa w USA. Stąd zapewne banki niezbyt „gorliwie” będą blokować konta osób niewywiązujących się z niego. Zresztą w razie potrzeby zgodnie z ustawą odblokowanie konta nastąpi w ciągu 3 dni po dostarczeniu oświadczenia. W praktyce zapewne jeszcze szybciej.
Z dużo większą chęcią banki dla naszej wygody korzystają natomiast z możliwego wyjątku od grupy zobowiązanych do oświadczenia. Są to osoby fizyczne w dniu 1 grudnia 2015 mające na koncie nie więcej niż 50 tys. dolarów (prócz np. klientów biur maklerskich). Tak więc mimo wszystko grupa zobowiązanych do oświadczenia jest dość szeroka. Obowiązek ten w zależności od banku zrealizować należy wypełniając formularz online, pocztą lub w oddziale.
Co zrobić aby rozwiać własne obawy?
W zasadzie instytucja finansowa powinien poinformować nas o obowiązku, w praktyce często jednak takie wiadomości umykają odbiorcom. Samo oświadczenie dotyczące rezydencji nie jest skomplikowane i zapewne będzie się składać z dosłownie kilku odpowiedzi odmownych. W przypadku wątpliwości w zakresie bycia objętym obowiązkiem lub uzupełnienia formularza zachęcamy do kontaktu z Profit Plus Prawo. Podobnie z powodu szerokiej definicji rezydencji podatkowej w USA i konieczności rozstrzygnięcia czy takim rezydentem jesteśmy, najwłaściwszy jest kontakt z prawnikiem.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (dalej: Ustawa FATCA). Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (dalej: IGA lub Intergovernmental Agreement, Model 1 A) zawarta w dniu 7 października 2014 r.
Wpis dostępny również na http://eprofitplus.pl/fatca-czyli-ostatnie-dni-na-unikniecie-blokady-konta/